Вам напевно доводилося бачити хлопців і дівчат у чудернацькому одязі з форсингом на обличчі, ланцюгами на штанях…
Таких людей суспільство називає „НЕФОРМАЛАМИ”. Чому саме така назва, а не інша? Може вони не відповідають їхнім „формальним” уявленням про зовнішній вигляд людини??
Одні називають їх маргіналіями, інші жертвами глобалізації, дехто ненавидить, а хтось просто ігнорує, не звертає увагу.
АЛЕ, знову ж таки чому?
Неважко здогадатися, що у цьому немалу роль відіграє зовнішній вигляд „неформалів”. Складається враження, що для більшості людей зовнішній вигляд є основним чинником у формуванні відношення до людини!?
В суспільстві „неформалами” прийнято вважати людей із нестандартним, креативним виглядом, тобто представників не форматних субкультур: готів, реперів, панків, металістів, хіппі… Молодь з „неформальним” зовнішнім виглядом – звичне явище у цивілізованих країнах, а в нас все не як у людей! Перебуваючи 70 років у „комуно-комсомольскій” капсулі наші люди не знали багатьох речей. Їх не пропускала тотальна, всеосяжна цензура. Буржуазна культура була табу для совіцької людини. Внаслідок багаторічної пропаганди „масової соціалістичної культури”, люди негативно, або як мінімум насторожено ставляться до того, що відрізняється від „массоцкультури”. Молодь не сприймає культуру комуністичного минулого і створює їй альтернативу – молодіжну субкультуру. А наші батьки, бабусі, дідусі з совковим” мисленням її не сприймають і виникає конфлікт поколінь! „Неформали” не обмежуються пірсингуванням , татуюванням, слуханням дивної, незрозумілої музики, веденням екстремального способу життя. Вони вносять справжню альтернативу в сіре суспільство, надають йому різноманітності! „Неформали” – це маленька спільнота людей, яка показує свій протест соціально-економічним явищам, які відбуваються в суспільстві. Вони не керуються модними речами, „неформали” одягаються так як їм подобається, а не так як модно, тобто як усі. Справа не у тому як ти одягаєшся, а в тому як ти поводишся, що робиш, сприймаєш те що пропонують, чи твориш щось своє!
Більше десяти років існує в нашій мові вже знайоме всім словечко «неформали». Напевне, саме в ньому поєднується подавляюча кількість так називаємих молодіжних проблем. Хто ж такі неформали?
Для початку обмежимось самим коротким визначенням: неформали — це ті, хто вибивається із формалізованих структур нашого життя, не вписується у звичні правила поведінки, намагається жити у відповідності із своїми власними, а не з чужими, нав'язуємими зовні (дорослими, владою, суспільством) інтересами і готовий відстоювати право на це, об'єднуючись із собі подібними для групового проведення часу і реалізації цих інтересів.
По даним багаточисельних опитувань Інституту молоді, в містах із населенням більше міліона чоловік до неформальних самодіятльних об'єднань різних типів належить 30–40% молоді. В інших, менших по розміру міста, примістях, в сільській місцевості їх число пока ще ніким не виміряно, проте відомо: є неформали і там, і не так уж мало.
Неформалы — це достатньо масовий рух, активно втягуючий в себе не меньше половини (а по деяким даним, і набагато більше) молоді у віці від 14–15 до 18–20 років. В наступних вікових групах їх число знижується, хоча є неформали і набагато старшого віку.
В останній час на передні позиції стали висуватися так називаємі політичні неформали — різні самодіяльні організації і рухи. Їх члени об'єднані загальними соціально-політичними цілями і інтересами. Серед цих організацій є як молодіжні демократичні, так и екстремістські. В багатьох із них переважають люди 25–30 років і навіть старше.
Проте найбільш замітном середовищем, яке і породила на світ саме слово «неформали», були і залишаються підлітки. Саме в цьому віці виникають і починають проявлятися ті основи «неформальності», які потім, при зміні інтересів, з віком, реалізують себе не тільки в специфічно молодіжних, но і в більш дорослих сферах. Корні «неформальності» лежать в психології підлітка і, трохи пізніше, юнака. А чи пустять ці корні паростки, зацвітуть чи, визначається тою соціальною ситуацією і конкретними умовами, в яких живе и развивається підліток.